İade, İptal Ve Garanti Koşulları

Faturanızın düzenlendiği adresi değiştirmek için; hafta içi iş günleri mesai saatleri (09.00-18.00) içerisinde +90552 818 29 11 numaralı Müşteri Hattı telefonumuzdan ulaşabileceğiniz müşteri hizmetleri temsilcimize, mesai saatleri dışı ve tatil günlerinde ise [email protected] adresinden sorununuzu telefon numaranızla birlikte belirterek bize ulaşabilirsiniz. Yasal düzenlemelerin izin verdiği ölçüde istekleriniz yerine getirilmeye çalışılacaktır.

Kargo ya da postaya verilmiş olan faturalarda herhangi bir değişiklik yapılamamaktadır.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Siparişiniz kargoya teslim edildikten sonra tarafınıza kargo şirketi tarafından e-posta aracılığı ile bir gönderim numarası iletilecektir. Hem sitemizdeki Sipariş Takibim sayfasından hem de kargo firmasının internet sitesindeki gönderi takip sayfasından, bu numarayı kullanarak siparişinizi takip edebilirsiniz.

Ayıplı İmalat Hatası Bulunan Ürünlerde İade Yapılmaktadır.Onun Dışında İademiz Yoktur.
Değişim İse Mevcuttur.

Müşterinin Değişim Taleplerinde Ürünün Kullanılmamış olarak Kargoya Verilmesi Gerekmektedir. Aksi Takdirde Kutusu İçinde Gönderilmeyen Ürün Kabul Edilmeyecektir.

Ürünün Herhangi Bir Sebeple Değişiminin Talep Edilmesinin Azami Süresi 7(yedi) iş günüdür.

Değişim Adresi: Sanatadam Prodüksiyon Hizmetleri Tic. Ltd. Şti

 93 Esentepe Mah. Sağlam Fikir Sok. 7/3 Şişli/İstanbul

+90 552 211 29 11
+90 212 212 29 11

Yılbaşı, sevgililer günü, anneler günü gibi belirli günlere yönelik özel olarak hazırlanan kişiselleştirilmiş ürünlerde, kişiye özel sipariş üzerine üretilen ürünlerde, kampanya ve promosyon ürünlerinde ürünün iadesi alınamamakta; müşterilerimiz bu şartları kabul ederek alışverişini gerçekleştirmektedir.

Siparişiniz sırasında kredi kartınız farklı nedenlerden ötürü onaylanamayabilir. Bu nedenlerin bazıları; kredi kartınızın kullanılabilir limitinin yetersiz olması, kart numarasını hatalı girmeniz, kartınızın son kullanma tarihinin geçmiş olması, onay işlemi sırasında geçici süreli bağlantı sorunları olmasıdır. Banka kartı ile alışveriş yaparken lütfen kartınızın internette kullanıma açık olduğuna emin olunuz. Sanal kart kullandığınızda kartınızın hesabındaki limitin yeterli olup olmadığını kontrol ediniz. Kredi kartı onay sorunlarınızda yardım almak için kartınızın bağlı bulunduğu banka ile görüşmeniz gerekmektedir.

Satın aldığınız ürünlerin faturası size veya sizin belirttiğiniz şahıs veya şirket adına kesilir ve ürün teslimatı sırasında size iletilir. Alışveriş formunuzda teslimat ve fatura adreslerini farklı bildirirseniz, aldığınız ürün ve irsaliyesi teslimat adresine, fatura ise belirttiğiniz fatura adresine gelecektir.